PODSTAWY MALOWANIA 6. Kolor i światło

W poprzednim wpisie mówiłam, że kolory są relatywne (wpis: Teoria Koloru), czyli zawsze widzimy je w kontekście drugiego koloru, który znajduje się obok i może to wpływać na nasz odbiór tego właśnie koloru.

Malując kolorowe ilustracje musimy więc zawsze zwracać uwagę jak dany kolor będzie wyglądał razem w innymi barwami na obrazie. Przecież kolor w takich pracach praktycznie nigdy nie występuje sam, zawsze dookoła znajdują się chociażby jego odcienie.

Ale jaki związek ma kolor ze światłem?

Fundamentalny 😉 Wracając do podstaw – Kolor to światło, dany kolor to część odbitego światła od powierzchni przedmiotu. Biały oznacza odbicie światła całkowite, czerń pochłania światło w całości. Dużym znaczeniem na odbiór danego koloru ma też to w jakich warunkach patrzymy na daną barwę. Ten sam kolor inaczej będzie wyglądał w świetle dziennym, a inaczej przy sztucznym oświetleniu. Kolor zależy też od kąta padania światła i samego jego koloru.

Czerwona kula oświetlona niebieskim zimnym światłem, staje się bardziej fioletowa. Ten kolor nie jest tak naprawdę niebieski ani czerwony, tylko idzie w stronę fioletu, bo tak jak przy mieszaniu barw – jeśli połączymy czerwony z niebieskim powstanie nam fiolet. Przy świetle odbitym od obiektów jest podobnie, ponieważ mieszają się dwa kolory – zimny niebieski nachodzi na ciepłe bordo kuli.

Materiał obiektu, a światło odbite

Malując światło padające na dany obiekt, musimy jednak wziąć pod uwagę jeszcze kilka rzeczy np. to, z jakiego materiału jest stworzony dany obiekt. Inaczej będzie on reagował na powierzchnię błyszczącą a inaczej na matową.

Jeśli nasza kula będzie błyszcząca, będzie mocno odbijać samo źródło światła jak i również to, co znajduje się dookoła, więc całość będzie jaśniejsza i bardziej nasycona. Przez mocne odbicie światła i tła, będzie też więcej odcieni niebieskiego.

Jeśli natomiast obiekt będzie matowy, będzie on więcej światła absorbował niż odbijał. Nie będzie już taki niebieski i jasny.

Intensywność i odległość światła

Duże znaczenie dla koloru ma też intensywność światła, czyli jak silne jest światło, które pada na obiekt. Jeśli będzie ono bardzo jasne będzie ono automatycznie mocniej oddziaływać na oświetlane obiekty.

Również odległość w jakiej znajduje się źródło oświetlenia ma znaczenie. Im dalej światło znajduje się od obiektu, tym traci swoją intensywność. Jako, że jest daleko od obiektu, obiekt jest mniej oświetlony (o odległości i intensywności światła i jaki ma to wpływ na obiekty pisałam we wpisie o Cieniowaniu).

Odbite światło i kolor

Malując obiekty trzeba wziąć też pod uwagę jak obiekty znajdujące się obok siebie oddziałują jeden na drugi. Na przykładzie poniżej widać jaki wpływ mają na siebie dwie kule o różnych kolorach, stojące na żółtym podłożu, oświetlone światłem dziennym.

Światło padając z góry odbija się od żółtego podłoża i pada na kule od dołu (1) dając im żółtą poświatę (światło odbite). Dodatkowo światło odbijając się od kul przenosi ich kolory na obiekty znajdujące się w pobliżu czyli w tym wypadku podłoże pod kulami dostaje trochę czerwieni i niebieskiego (2), oraz każda z kul w obszarze ich zbliżenia odbija światło jedna na drugą czyli przenosi tam ich kolory (3).

Kolor światła padającego

Kolor światła jakie pada na obiekty ma ogromny wpływ na ich wygląd. Tak jak pisałam na początku, wtedy często kolory się mieszają i trzeba zwracać uwagę jaki kolor powstanie, biorąc pod uwagę również materiał z jakiego wykonany jest obiekt.

Zobaczcie jak kolor światła może wpłynąć na wygląd:

I jak światło różni się w zależności od odcienia czy koloru skóry:

Żółte światło poda z lewej strony, więc z tej strony jest mocniejsze, ale mimo, że bliżej niego stoi czarnoskóra dziewczyna, to odbicie na jej skórze jest ciemniejsze, niż na dziewczynie o skórze jasnej.

Na początku to jak zachowuje się światło na różnych przedmiotach, materiałach i przestrzeniach może wydawać się to skomplikowane, ale po opanowaniu tej podstawy nasze prace będą wyglądały dużo bardziej realistycznie i co najważniejsze – naturalnie.

Dobrym ćwiczeniem jest oświetlanie różnych przedmiotów w domu (można używać różnych kolorów czy nasycenia światła) sprawdzając jak zachowuje się światło, gdzie się odbija, jaki rzuca cień. Dodatkowo dobrze jest nasze obserwacje i wnioski przenieść na kartkę lub namalować w programie graficznym, aby wiedza lepiej się utrwaliła 🙂

Inne tematy:

Ilustracja

Kolorowanka “Czarna Dama”

Jeśli masz ochotę na mały relaks z kolorowanką albo chcesz pokolorować Czarną Damę na swój sposób, zapraszam do pobrania pliku z kolorowanką “Czarnej Damy”. Możesz

Więcej »

Projekt Postacie z polskich legend

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci